Blog 6. Nátěr zahradní chatky


Nátěr zahradní chatky je velmi důležitá součást realizace výstavby. Zahradní domek máme poskládaný a třeba ho řádně ošetřit. 

Vnější prostředí ovlivňuje chatku hned od začátku. Například UV záření je ovlivňuje barvu dřeva již od prvního dne. Krásné smrkové dřevo má na začátku krásnou bledou barvu, která vlivem slunečních paprsků postupně žloutne. Sluníčko je bohužel dnes agresivnější než v minulosti. Chcete-li zachovat barvu dřeva ošetřete co nejdříve (do 2 dnů) domeček transparentním vnějším nátěrem.

dvě desky nová a starší bez nátěru
Dvě desky nová a starší bez nátěru
Náter záhradní chatky
Chatka bez náteru

Pokud jsou zahradní domky dlouhodobě bez ošetření – je to vidět na kvalitě dřeva.

Mezi nejčastější poškození patří:

  • zamodření
  • hniloba
  • škůdci
  • plísně a řasy
  • UV záření
  • vlhkost

Dřevo pak může vypadat jako na přiloženém obrázku. Dřevo je napadené plísní.

Náter záhradní chatky

Každopádně správným a pravidelně opakujícím se ošetřením dřeva se z tohoto materiálu stává kvalitní a dlouhodobě odolný stavební produkt. Častokrát dostáváme otázku, jak dlouho nátěr zahradní chatky a chatka samotná vydrží. Při správném ošetřování je to opravdu dlouho. Můžeme vidět i několik stoleté stavby, které jsou při správném ošetření stále ve vynikající kondici. České roubenky jsou toho jasným důkazem. Proto je naše odpověď taková, že pokud Vám bude stačit 20 let, tak zahradní domky vydrží určitě minimálně tolik. Stačí je každé 2 -3 roky natřít. Chatky takto ošetřené mají stále skvělý vzhled a jejich životnost se počítá na desítky let.

Jakou barvu použít na nátěr zahradní chatky?

Tak to je opravdu velmi jednoduchá a přitom těžko zodpovedateľná otázka. Kvalitních barev je na našem trhu obrovské množství. Těžko posoudit, která je ta nejvhodnější. Myslím, že žádnou barvou od renomovaných výrobců chybu neuděláte. Naše společnost používá barvy od německého výrobce Remmers. Lazura Remmers Aidol HK-Lasur ochraňuje dřevo domku spolehlivě pomocí cenných látek a pigmentů mnoho let. Dlouhodobá ochrana zahradní stavby vůči houbám, zamodrání a škůdcům je skvělé řešení pro snadné a rychlé ošetření nové či starší zahradní chatky. Zahradní domky a chatky ošetříte jedním nátěrem proti několik poškozením. U Remmers je to až 6 násobná ochrana. Nejvíce, proniká hluboko do dřeva domečku, odpuzuje vodu, je prodyšná a reguluje vlhkost. Nátěr je možné provést bez broušení povrchu či odstranění starého nátěru.

Takže pokud už jste si vybrali svůj domek, nebo ho už máte při Vašem domě či zahrádce – řadíme Vám natírat, natírat a natírat.

Nátěr chatky